Darłowskie Pomniki

W Darłowo noclegi znajduje się wiele pomników upamiętniających ważne wydarzenia z historii i wybitnych ludzi . Najczęściej stworzone w formie obelisków z wmurowanymi tablicami.

Pomnik Rybaka Darłowo noclegi tanie

Pomnik pełniący także funkcję fontanny znajduje się niemal w centrum starego miasta, tuż obok ratusza. Zaprojektowany został przez znanego niemieckiego artystę- Wilhelma Grossa, w 1919 roku. Fundatorami rybaka zdobiącego dziś darłowski rynek byli Heptenmacherowie jedna z najbogatszych i najbardziej znanych rodzin w mieście. Członkowie tej familii byli właścicielami znaczącej na Bałtyku floty żaglowców i statków handlowych.

Pomnik Zwycięstwa Darłowo noclegi domki

Znajduje się na Skwerze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, odsłonięty w 1960 roku. Prezentuje on metaforę dziejów ziemi darłowskiej. Wklęsły ekran tworzą cztery płaskorzeźby. Światowid symbolizuje słowiańskość, Bolesław Krzywousty z drużyną – przynależność tych ziem do Polski, rybak oparty o łódź, robotnik, kobieta z dzieckiem na ręku i żołnierz Wojsk Ochrony Pogranicza – Polską Rzeczpospolitą Ludową.

Pomnik Eryka Darłowo pokoje do wynajęcia

Pomnik Eryka wykonany z brązu, zaprojektowany przez Konstantego Kontowskiego, darłowskiego historyka sztuki i kustosza muzeum w Darłowie. Pomnik został odsłonięty we wrześniu 2010 roku, ustawiony w niszy muru Zamku Książąt Pomorskich. Można go obejrzeć od strony dziedzińca.

Pomnik Bojownikom o Wolność Darłowo domki do wynajęcia

Relikt z okresu PRL znajduje się na Skwerze gen. Władysława Sikorskiego. W miejscu gdzie dawniej stał niemiecki pomnik żołnierza, w 1985 roku ustawiono granitowy obelisk, z tablicą w kształcie mapy Polski. Obelisk upamiętnia poległych, pomordowanych i walczących o wolną Polskę w czasie II wojny światowej.

Pomnik Pionierów Ziemi Darłowskiej

Obelisk z płytą pamiątkową poświęconą Pionierom Ziemi Darłowskiej. 11 listopada 2001 r. odbyło się wmurowanie aktu erekcyjnego, a w marcu 2002 r. zamocowano na obelisku płytę pamiątkową z herbem Darłowa.

Pomnik: Nie wrócili z morza

Ten odsłonięty w 1990 roku pomnik znajduje się w Darłówku Wschodnim, przy rozsuwanym moście. Ludzie morza poświęcili go tym, którzy z ostatniego rejsu nie wrócili. Na granicie znajduje się Biała Madonna, trzymająca w rękach sieć rybacką. U stóp figury znajduje się kamienna tablica z wyrytymi nazwiskami tych, co nie wrócili z morza. Pomnik został odrestaurowany w 2012 roku.

Pomnik Królowi Erykowi w 600 lecie koronacji

Pomnik znajduje się na Placu Króla Eryka. Tablica pamiątkowa została wmurowana w granitowy obelisk i odsłonięta w 1997 roku w czasie „Dni Eryka” z udziałem delegacji zagranicznych współpracujących z Darłowem miast: Hassieholm w Szwecji, Nexo w Danii, władz wojewódzkich, miejskich i biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego.

Pomnik Skała Ekologów

Obelisk znajduje się się na Skwerze Ekologów. W czerwcu 2005 roku ustawiono tam granitowy głaz narzutowy. Wmurowano w nim 8 tabliczek z nazwiskami ludzi zasłużonych dla ekologii ochrony środowiska, którzy bezinteresownie uświadamiają zwykłym obywatelom jak i rządzącym zagrożenia powodowane rabunkową eksploatacją zasobów naturalnych ziemi i nieprzestrzeganiem zasad ochrony środowiska naturalnego.

Susiec

Przez roztoczański Susiec noclegi wiedzie tylko jedna droga w kierunku Tomaszowa Lubelskiego lub Józefowa. W połowie wsi, w cieniu dorodnych lip stoi murowana kapliczka w formie latarni. Wewnątrz znajduje się rzeźba Chrystusa Frasobliwego wykonana z wapienia przez kamieniarzy z Józefowa. Choć napis na cokole już zatarł czas, wiadomo, że kapliczka stoi w tym miejscu od 1902 roku. Susiec noclegi domki

Niewielki potok Jeleń zaczyna swój bieg w Suścu, w zbiorniku wodnym zwanym Morskim Okiem. Zbiornik ten zasilany jest silnym źródłem i stanowi swoistą atrakcję dla licznych ośrodków wypoczynkowych. Jeleń płynie poprzez lasy Puszczy Solskiej w większości doliną o charakterze górskim. Wzdłuż jego biegu prowadzi szlak turystyczny ukazujący piękno roztoczańskich borów. tanie noclegi Susiec
Jeleń kończy swój bieg jako dopływ Tanwi w uroczysku u stóp wzniesienia Kościółek, gdzie w osiemnastym wieku istniał greckokatolicki klasztor bazylianów a wcześniej wczesnośredniowieczne grodzisko. Jednak największą atrakcją Jelenia jest wodospad znajdujący się w połowie jego biegu. Choć liczy sobie niecałe 160 cm wysokości, jest najwyższym wodospadem w strefie krawędziowej Roztocza. Jako pomnik przyrody chroniony jest prawem. Dolina w której znajduje się wodospad jest niezwykle urokliwa o czym wiedzą wszyscy miłośnicy Roztocza. Susiec pokoje do wynajęcia
Susiec położony w sercu Roztocza stanowi świetną bazę umożliwiającą w krótkim czasie dotarcie do najciekawszych miejsc tego pięknego rejonu Polski. W pobliżu jest Józefów, Narol, Tomaszów Lubelski, kompleks Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej, sieć szlaków pieszych i rowerowych.To tylko niektóre z miejsc wartych odwiedzenia. Chociaż Susiec jest miejscowością wczasową i posiada bogatą ofertę noclegową, proponuję zatrzymać się w schronisku młodzieżowym. Znajduje się ono przy Zespole Szkół, w osobnym budynku. Obecnie jest prowadzone przez Gminny Ośrodek Kultury w Suścu ul.Tomaszowska Sto, tel. 84/665-44-10. To po drugiej stronie drogi od schroniska. Posiada 26 miejsc noclegowych, wyposażony aneks kuchenny oraz sanitariaty. Jest schroniskiem sezonowymczynnym od 01 lipca do 25 sierpnia a cena …dla każdego trampa. Zdjęcie tytułowe jest moje, lecz wnętrza pokazuję dzięki uprzejmości gospodarza, Gminnego Ośrodka Kultury w Susiec agroturystyka.

ŚCIEŻKI EDUKACYJNE NA TERENIE KRYNICY ZDROJU

Na terenie Krynica noclegi, Muszyny oraz okolic przygotowano i udostępniono dla zainteresowanych niezwykle atrakcyjne ścieżki przyrodniczo – edukacyjne.

Spacerując po trasach ścieżek i podziwiając wspaniałe widoki, można równocześnie zapoznać się z ciekawi obiektami przyrodniczymi, a z usytuowanych w terenie tablic dowiedzieć wielu fachowych i interesujących szczegółów. Krynica tanie noclegi

Ścieżki oznaczone są odpowiednimi symbolami oraz tabliczkami kierunkowymi. Na przystankach umieszczono duże tablice ze zdjęciami i tekstem objaśniającym co widać w danym fragmencie lasu. Pozwala to na zwiedzanie ścieżki bez przewodnika.

Zapraszamy do okolicznych lasów, by poszerzyć swoją wiedzę przyrodniczą, a przy okazji przyjemnie spędzić czas i wypocząć. Krynica pensjonaty

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-EDUKACYJNA „NA STOKU JAWORZYNY KRYNICKIEJ”

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna ” Na stoku Jaworzyny Krynickiej” daje turystom możliwość zapoznania się z najciekawszymi fragmentami krajobrazowo-przyrodniczymi stoków Jaworzyny Krynickiej. Trasa ma długość 4,5 km z czasem przejścia zbliżonym do ok. 2 godzin. Krynica wille

Na tym wyjątkowym szlaku rozstawionych jest 14 tzw. PRZYSTANKÓW TEMATYCZNYCH. Każdy z nich poświęcony jest osobliwościom danego odcinka ścieżki, które opisane są na tablicach informacyjnych. Na ścieżce można podziwiać ciekawe przyrodniczo formy biogrup drzew oraz drzewostanów, a także przykłady form ochrony przyrody ożywionej i nieożywionej. W punktach o szczególnych walorach krajobrazowych można spocząć i podziwiać bajeczne panoramy. Dla wygody kierunek marszu oznaczony został strzałkami.

Pierwszy przystanek znajduje się na szczycie Jaworzyny, a każdy kolejny prowadzi stopniowo w dół. Chcąc iść zgodnie z numeracją przystanków można wjechać na Jaworzynę kolejką gondolową. Ewentualnie pokonać ścieżkę w odwrotną stronę, rozpoczynając spacer od podnóża góry, przed Parkiem Linowym, a kończąc na szczycie.

Pokonując ścieżkę przyrodniczo – edukacyjną „Na stoku Jaworzyny Krynickiej” nie tylko pokonamy ponad 500 metrów różnicy poziomu, poznamy różne gatunki drzew i roślin, tropy występującej tutaj zwierzyny leśnej, ale na własne oczy zobaczy jak zmienia się wraz ze zmianą wysokości występowanie różnych gatunków drzew. Krynica pokoje do wynajęcia

Polecamy zabrać ze sobą aparat fotograficzny – piękne widoki!!!